1. درباره ما
  2. تاریخچه

شرکت دانش بنیان آدریان فلزات شریف با احساس وظیفه نسبت به موانع اصلی توسعه صنعت متالورژی کشور همراستا با حفظ منابع زیست محیطی، آب و انرژی، در سال 1392 و با همکاری جمعی از نخبگان دانشگاهی کشور در مرکز رشد فناوری­های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف پا به عرصه فعالیت نهاد. این شرکت عمده فعالیت خود را روی تحقیق و توسعه برای اصلاح فرایندهای سنتی تولید مواد فلزی (صنعت آهن و فولاد و فلزات غیر آهنی)، طراحی مهندسی محصولات و فرایندهای نوین متالورژیکی، بازیابی منابع ثانویه از پسماندهای صنعتی و بهینه سازی مصرف مواد اولیه، آب و انرژی معطوف کرده است.

اهمیت صنایع متالورژی در دنیای صنعتی و رو به رشد امروز در جایگاهی قرار دارد که میزان تولید یا مصرف فلزات کاربردی ساختمانی همچون آهن و فولاد به­ عنوان یکی از معیارهای توسعه یافتگی صنعتی آن کشور مطرح می ­شود. در ایران نیز، همزمان با توسعه اقتصادی دهه 1350 شمسی به تدریج صنایع بزرگ فرآوری و تولید مواد با انتقال تکنولوژی­های به روز دنیا در مجتمع ­های عظیمی چون ذوب آهن اصفهان، آلومینیوم اراک و مس سرچشمه وارد چرخه صنعت کشور شد. با رشد اقتصادی کشور پس از جنگ تحمیلی و نیاز روز افزون به مواد خام یا محصولات فلزی، صنایع مرتبط با تولید مواد نیز با توسعه کمی قابل توجهی روبرو شدند و همجهت با اکتشاف و بهره برداری از ذخایر جدید، تولیدات صنایع متالورژی کشور نیز با تحول اساسی در ظرفیت روبرو شد. اما، این صنایع به دلیل ماهیت آلوده کننده بودن، افزایش عمر و فرسوده شدن واحدهای قدیمی ­تر و مصرف انرژی بالا اعم از توان الکتریکی یا منابع هیدروکربنی، همواره به عنوان یکی از دغدغه ­های اصلی سیاست­گذاران کلان کشور مطرح شده است.

در نتیجه، تحقیق و توسعه در زمینه اصلاح فرایندهای موجود در جهت افزایش راندمان تولید همراه با کاهش در انتشار مواد آلاینده، حذف یا بازیابی پسماندها و باطله ­های ارزشمند حاصل از فراوری اولیه، بهینه سازی مصرف انرژی و طراحی فرایندهای نوین دوستدار محیط زیست، جزء اهداف اصلی بسیاری از شرکت­های تولیدی فعال در این زمینه قرار گرفته است.

شرکت آدریان فلزات شریف در راستاى تلاش در جهت بومى‌سازى هرچه بیشتر دانش فنى تولید کیفى و اقتصادى فلزات اساسى از جمله فولاد، مس، سرب و روى و اصلاح خطوط با حداکثر تاکید بر کاهش مصرف انرژى و سازگارى هرچه بیشتر صنایع مذکور با محیط‌زیست تأسیس گردید. پشتوانه این شرکت تلفیق توانمندى در زمینه مبانى تئورى و تحقیقاتى تولید فلزات در دانشگاه صنعتى شریف با تجارب مهندسى کسب شده در صنایع فلزى کشور طى دو دهه گذشته مى‌باشد.